+90 312 354 9060

Sosyal Medyada Biz}

RENAULT EDC – VOLKSWAGEN DSG OTOMATİK ŞANZIMANDA CAY-E KATKI KULLANIMI

RENAULT EDC ve VOLKSWAGEN DSG otomatik şanzıman yağ katkısı kullanarak istenmeyen seslerden ve zamanla oluşan arızalardan kurtulabilirsiniz. Dişli kutulu otomatik şanzımanlarda görülen problemleri CAY-E şanzıman yağ kakısı kullanarak gidermeniz mümkün.

Öncelikle bir konuyu belirtmekte fayda var. CAY-E dişli kutulu şanzıman yağ katkısını aracınızda herhangi bir arıza olmadan  mutlaka kullanın. Yaklaşık 2 litre şanzıman yağı ile birlikte 250 ml CAY-E yağ katkısını kullanırsanız olası bir arızayı önceden önlersiniz ve  maddi değeri çok yüksek olan şanzımanı bozulmaktan kurtarırsınız.

RENAULT EDC otomatik şanzımanlarda görülen ve vites değişimlerinde oluşan bir ses bazı kullanıcıların önemli bir şikayeti haline gelmiştir.

Bu sorun CAY-E katkısı kullanılarak giderilmektedir. Aracın otomatik şanzıman yağı değiştirilir ve 250 ml CAY-E dişli kutulu yağ katkısı eklenir. Araç bu şekilde kullanılır. 3-4 saat sonra kullanılan katkının etkileri ortaya çıkmaya  başlar. Ses giderek azalır. CAY-E içerisinde bulunan EPC ( Elektro Polar Saf Karbon ) ler şanzıman yağının ısınması ile ortaya çıkar ve metal yüzeyleri nanometre boyutunda değiştirir. CAY-E Yüzeydeki sürtünmeyi % 90 a kadar azaltır. ısıyı % 10 oranına kadar ısıyı düşürür. Bu metal yüzeyler bir daha eski haline dönmez ve adeta elmasla kaplanmış olur. Bu değişim milimetrenin milyonda birkaçı kadar ( 2-3 nanometre ) gerçekleşir. Dişlilerin çalışmasını etkileyecek bir kalınlık değildir. Ancak çok ince ve güçlü bir kaplamadır. Bu şekilde metal yüzeyleri değişikliğe uğratabilen tek katkı CAYE-E dir. Metal yüzeylerde oluşan bu kaplama nano mikroskop ile ölçülebilir. CAY-E ürünlerinin nano mikroskop testlerini web sitemizde inceleyebilirsiniz.

VOLKSWAGEN DSG şanzımanlar da dişili kutulu olarak üretilmektedirler. Manuel şanzımanlarda olduğu gibi  dişlilerden oluşan DSG sisteminde baskı , balata da mevcuttur. Mekatronik beyin dediğimiz elektronik kontrollü çalışan sistemle araç vites geçişlerini debriyaj pedalı olmadan gerçekleştirebilir. DSG şanzımanların içinde yağ kullanılmaktadır. Zamanla ısınan ve özelliğini az da olsa yitiren yağ çeşitli arızalara neden olabilir. Şanzımanın içinde sürtünme olduğu bir gerçektir. Sürtünme sonucu ortaya ilk çıkacak şey ısıdır. Bu ısı ile birlikte ortaya buharlaşma da çıkacaktır. Buharlaşmanın , ısınmanın , sürtünmenin dişli kutularına ve mekatronik kontrol ünitesine vereceği zararların ölçülmesi ve tespi edilmesi neredeyse imkansızdır. Öyleyse yapabiliyorsak sürtünmeyi ve ısınmayı azaltmamız gerekir. CAY-E burada devreye girer ve % 90 a kadar sürtünmeyi , % 10 a kadar ısıyı azaltır. Böylece DSG şanzımanlarda daha konforlu bir sürüş sağlanmış olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN