+90 312 354 9060

Sosyal Medyada Biz}

DİREKT ENJEKSİYONLU BENZİNLİ MOTORLARDA CAY-E KULLANIM FAYDALARI

TSI-GDI-CGI-THP vb… direkt enjeksiyonlu benzinli moorlarda CAY-E katkıları kullanımı ile özellikle yanma odasında oluşan kurumlanmalar temizlenir. Ayıca Turbo , enjektör uçları ve motor içi komple temizlenen araçta performans artar.

Yakın bir zamana kadar tüm benzinli motorlar atmosferik dediğimiz motor teknolojisine sahipti. Atmosferik motorlar yanında turbo motor seçeneklerini de benzinli araçlarda uzun süre kullandık. Hem atmosferik ( sadece dış atmosferden alınan hava ile yakıtın karışması ve motor yanma odasında bujilerin de ateşlemesi ile bu karışımın yanması ve motorun çalışması ) motorlarda hem de turbo motorlarda ( atmosferden alınan hava basıncının turbo ile yükseltilmesi ) yakıtı püskürten enjektörler emme maifoltlarının üzerine montajlanmıştır. Emme manifoltu yanma odasına giden havaların geçtiği salyangoz şeklinde kanallardır. Atmosferden alınan hava bu kanallardan yanma odasına ilerler. Manifolt üzerinde bulunan enjektörlerde bu sırada yakıtı püskürtürler. Burada birleşen hava ve yakıt birlikte yanma odasına gider ve piston üst ölü noktasında sıkışan bu karışım bujilerin ateşlemesi ile yanar. Yanmanın şiddeti ile piston aşağı doğru iteklenir ve araç hareket eder. Bir motorda her piston sırayla bu işlemi yapar ve bir piston aşağıdayken diğeri yukarda olur . Böylece yanma ve patlama sırayla gerçekleşir. Sıralı sistem sözü de bu çalışma prensibinden gelmektedir. Motorların klasik çalışma teknolojisi bu şekildedir.

Direkt enjeksiyonlu benzinli motorlarda ise bu yapı biraz daha değiştirilmiştir. Bu motorların klasik atmosferik ve turbo motorlara göre farklarını sıralmak gerekirse ;

1- Direkt enjeksiyonlu benzinli motorlarda benzin enjektörleri emme manifoltunda değildir. Dizel motorlarda olduğu gibi enjektörler yanma odasının nerdeyse tam içindedir. Benzin enjektörlerin uç kısımları piston üst tepesine son derece yakıdır. Böylece yakıt yanma odasının içine direkt olarak püskürtülür.

BENZİN ENJEKÖRLERİ YANMA ODASINA DAHA YAKINDIR.

2- Direkt enjeksiyonlu benzin motorlar turbo beslemelidir. Önceleri volkswagen tarafından yapılan FSI motorlarında turbo kullanılmadı. Daha sonra TSI olarak üretilmeye başlayan bu motorlar da  turbo sisteme dönmüştür. Mersedes CGİ, Cıtroen, Peugeot THP , Kia , Hyundai GDİ gibi bir çok marka direkt enjeksiyonlu benzinli motor teknolojisine geçmiştir.

TURBO BESLEMELİDİR.

3- Direkt enjeksiyonlu benzinli motorların hepsinde yüksek basınç pompası vardır. Klasik benzin pompasının ( yakıt deposu üzerinde bulunan pompa )  haricinde bu motorlarda ikinci bir pompa görev yapar. Depodan gelen benzin bu yüksek basınç pompasına giriş yapar . Yakıt burada çok yüksek basınçlara çıkartılır. Ortalama 100-150 bar basınca ulaşan benzin , yakıt enjekörlerinin bulunduğu kütüğe gider ve orada sabit bir basıçta enjektörler tarafından kullanılır.

YÜKSEK BASINÇ POMPASI VARDIR.

4- Direkt enjeksiyonlu benzinli araçlar küçük motor yapılarından yüksek beygirler elde ederler. Bunun sebebi enjektörlerin yanma odasına yakınlığı ile püskürme verimi , yüksek basınçlı yakıt, turbo özelliğinin getirdiği performanslı yanma özellikleridir. 1.2 cc bir motordan 125 beygir elde eden direkt enjeksiyonlu turbo benzinli motorlar üretilmiştir.

KÜÇÜK MOTOR YÜKSEK BEYGİR VARDIR.

Direkt enjeksiyonlu benzinli motorlar , dizel teknolojisini benzinli motorlara uyarlama fikrinden hareket ederek üretilmişlerdir.  Bu motorların yakıt tasarrufu ve güç elde edilmesi açısından bakıldığında başarılı oldukları söylenebilir.

Ancak direkt enjeksiyonlu benzinli motorlrda  sonradan ortaya çıkan ciddi bir sorun oluşmuştur. Turbo, enjektörler ve yanma odasında tıpkı dizel motorlarda olduğu gibi kurumlanmalar, kirlenmeler oluşmaya başlamıştır. Önceleri oldukça tasarruflu gibi görünen bu araçlar giderek daha fazla yakıt tüketmeye başladılar. Bunun sebebi kirlenmelerdir. Unutmayın ; motor yağlardan ve yakıtlardan mutlaka kirlenir. Kullandığınız yakıt ve yağ ne kadar kaliteli olursa olsun kirlenme kaçınılmazdır. Motor yağı hemen siyahlaşır ve kirleri toplar . Bu yakıt içinde böyledir. Egsozdan çıkan duman az da olsa çok da olsa kirlidir. Egsoz manifoldunun içi kirli olmayan araç yoktur. Yanma odaları mutlaka kirlenmiştir. Bu kirleri spatulayla kazıyabilirsiniz . O derece kirlenmeler oluşur. Katalizör ve dizel araçlarda partikül filtresinin tıkanma sebebi bu kirliliklerdir. İşin özeti motorlar yağ kullanırken de yakıt kullanırken de mutlaka kirlenir. Bunu engeleyemzsiniz.

Direkt enjeksiyonlu araçlarda kirlenen turbo, enjektör ve yanma odası temizlenirse  aracınızın çekişi artar. Motor rahatlar. Performans artar . Bu sonuçların size getireceği bir tek şey vardır. TASARRUF. Ayrıca bu parçaların bozulmaması ve uzun ömürlü olması da ayrı bir tasarruf şeklidir.

CAY-E kurum temizleme katkısını yakıt deposuna eklediğinizde bu kirlilikler % 100 temizlenir. Üstelik temizlenen bu parçaların yüzeyleri EPC ile kaplanır. CAY-E ısındığı zaman EPC ( elektro polar saf karbon )  moleküllerine dönüşür. EPC hem bu temizlikleri yapar. Hem de metal yüzeyleri nano teknoloji boyutlarında değiştirir. EPC bu özelliği ile dünyadaki en ince ve en dayankılı yüzey kaplamasını oluşturur. . Alternatifi yoktur.

CAY-E kullanımı ile motorunuza hiç bir zarar vermezsiniz. Sadece fayda sağlarsınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN