+90 312 354 9060

Sosyal Medyada Biz}

CAY-E YAKIT KATKISI İLE DİZEL VE BENZİNLİ MOTORLARDA YAKIT POMPASI-TURBO-ENJEKTÖR VE YANMA ODASINI TEMİZLEYİN

DİZELve BENZİNLİ motorlarda CAY-E yakıt katkısı olan kurum temizleme ürününü kullanarak yüksek basınç pompası, turbo, enjektör ve yanma odasında oluşan tüm kirlenmeleri temizleyebilirsiniz.

DİZELve BENZİNLİ motorlarda CAY-E yakıt katkısı olan kurum temizleme ürününü kullanarak ;

1- Yüksek basınç pompası

2-  Turbo

3- Enjektör

4- Yanma odasında oluşan tüm kirlenmeleri temizleyebilirsiniz.

Temizlik sonrası metal yüzeyler EPC ile kaplanacağı için tekrar kirlenme çok geç oluşur. Parçalarda bozulma olmaz.

DİZEL ve BENZİNLİ motorlarda CAY-E kurum temizleme katkısını kullanarak ;

1- Yüksek basınç pompası

2- Turbo

3- Enjektör

4- Yanma odası ( subaplar, piston üst noktaları, gömlek yüzeyleri )

5- Egsoz manifoltunda  oluşan  tüm kirlenmeleri temizleyebilirsiniz.

Benzinli ve Dizel motorlarda  yakıt pompası , enjektörler , turbo , subap ve yanma odası ile egsoz manifoltu zamanla kirlenir. Yakıt kullanımı ile doğal olarak meydana gelen bu kirlenmeler parçaların bozulmasına neden olur. Motorun sesi değişir, performans düşer ve masraflar artmaya başlar. Egsoz emisyonu kötüleşir. Kirlenmeleri temizlemeden bu olumsuzluklardan kurtulamazsınız.

CAY-E kurum temizleme katkısı kullanıldığında kirlilikler yok edilir , oldukça pahalı olan bu parçaların ömrü uzar. Kolay kolay kirlenmez ve bozulmazlar .
Yakıt deposuna eklenen CAY-E kurum temizleme katkısı,  yüksek basınç pompası, enjektör, turbo , subaplar ve tüm yanma odasını temizler ve adeta çok kuvvetli bir zırh ile kaplar.

Bulunduğu her ortamda 50 derece civarında ısıyı gören CAY-E değişime uğrar ve EPC ye dönüşür. EPC ler  metal yüzeylere çarparak önce ciddi bir temizlik yapar. Tıpkı gökyüzünden düşen bir yağmur tanesinin otomobilin ön camına çarpması gibi .Bu çarpma anında yağmur tanesi ön camda kirlilikler varsa temizler , sonra cama temas eder. O sırada camdaki kirler de  temizlenmiş olur. EPC ler de aynı şekilde metal yüzeylere doğru şiddetle ilerler ve yapışmak ister. Ancak önce metallerin yüzeyindeki kirliklere çarpar ve temizler. Sonrasında temizlenmiş yüzeye yapışır ve değdiği yerleri adeta elmasa çevirir. Böylece öncelikle kirlenme yok edilir. Sonrasında  metal yüzeyler EPC ile kaplanır ve değişime uğrar. Bu yüzeylerde  sürtünme ve ısı azalır. Yedek parçalar bozulmaz. EPC ler metal yüzeylere 50 nanometre civarında bir kaplama yapar. Bu bir kalınlık değildir. Sadece yüzeylerin eskisinden daha kuvvetli bir değişime uğramasıdır.
CAY-E yakıt katkısı ( kurum temizleme katkısı)  ile önce temizlenen sonra yüzey değişikliğine uğrayan metal tüm parçalar korumaya alınır. Sürtünmeler % 90 a kadar azalır. ısı % 10 a kadar düşer. Motor daha sessiz  çalışmaya başlar. Rahatlama olur. Aracın performansı ve çekişi artar.

CAY-E tüm parçaları korumaya alınmasının yanında ikinci bir işe daha yarar. Yedek parça tüketimin azalmasının yanı sıra şimdi de yakıt masrafları azalmaya başlar. Rahatlayan ve daha sessiz çalışarak çekişi artan motorda  sürücülerin gaz pedalına uyguladığı yüklenme oranı azalır. Böylece yakıtın gücü ile değil motorun gerçek gücüyle hareket edersiniz. Bu durum doğal olarak tasarruf demektir. Tasarruf oranı % 20 ye kadar çıkabilir. Çok kilometre yapmış , iç kirliliği fazla olan bir motorda tasarruf oranı en üst seviyelerde görülür. Motor kirliliği orta düzeydeki bir araçta tasarruf % 10 civarında gerçekleşir. Yeni motorlarda ise iç kirlenme önleneceği için hem yedek parçaların bozulması önlenir hem de giderek daha fazla yakıt tüketilmesi engellenir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN